Občanský zákoník pamatuje na všechny odborné termíny, které se používají v občanských sporech, nebo dohodách.

 

Termín zástavní právo se vztahuje i na Vás, pokud zastavujete movitou, ale i nemovitou věc, když si půjčujete peněžní prostředky od bankovních nebo nebankovních společností. Ale také od jednotlivců.

 

A toto ujednání je stvrzeno zástavní smlouvou.

Jestli se právě nyní rozhodujete, zda si vzít hypotéku na vysněný dům, nebo ještě pár let počkat, a teprve potom se do hledání domu pustit, pak si dobře rozmyslete výhody a nevýhody takového rozhodnutí.

 

Pokud si nyní vezmete hypotéku, musíte podstoupit martýrium čekání a poplatků a schvalování, ale budete bydlet hned. Tím ale vzniká ono zástavní právo na nemovitost, kterou právě kupujete. Ale nepotřebujete ručitele.

 

Pokud si budete šetřit, pak počítejte s tím, že budete několik desítek let živořit v provizorních podmínkách a svého vysněného domu si začnete užívat až těsně před penzionováním. Není to zbytečné?

 

Stejně si budete odkládat stranou z každé výplaty. Volba je asi zřejmá!

 

 

Je tu ale přece ještě jedna možnost, která se týká nebankovních hypoték, které uplatňují několik podmínek k poskytnutí úvěru.

 

Například je prokázat, zda máte na splácení, jedna z dalších je zástava nemovitosti, kterou vlastníte, nebo teprve vlastnit budete! V praxi to znamená, že Vy budete ručit nemovitostí. Musíte pravidelně splácet a neměla by Vám v průběhu trvání úvěru skočit exekuce na Vaši nemovitosti.

 

Někdy se může stát, že přijdete o práci a než najdete novou, nebudete mít na splácení a třeba Vám na nemovitost skočí exekuce.

 

Tohle jsou jedny z hlavních důvodů, kdy Vám banka, nebo nebankovní věřitel může úvěr zesplatnit čili požadovat po Vás najednou vrátit celou dlužnou částku najednou.

 

Milně si někdy lidé myslí, že zástavní věřitel může v případě nedodržení úvěrové smlouvy ze strany dlužníka jen tak prodat nemovitost. Nemůže.

 

Seriózní zástavní věřitel by Vás měl nejprve vyzvat k zaplacení dlužné částky a pokusit se s Vámi dohodnout na reálném řešení Vaší situace. Doporučujeme každému komunikovat a situaci řešit.

 

Dobré je mít vždy takzvaný finanční polštář, tzn. Mějte vždy alespoň půl roční až roční rezervu na splátky. Vyhnete se tak tomu, abyste si sami museli dům prodat, jen kvůli překlenutí období, než najdete práci novou.

 

Ale není to konec světa, protože Vy nepočítáte s tím, že vezmete peníze z úvěru a nehodláte je splácet. Vy si chcete užívat domu již od prvopočátku.

 

Takže se splácením problém mít určitě nebudete. Ale hleďte raději vždy do budoucna a myslete na zadní vrátka…

 

Je tu ovšem ještě jedna možnost, kdy se zástavní právo vztahuje k nemovitosti a k požadovanému úvěru, a to je případ, kdy chcete zafinancovat něco zcela jiného, než je dům, ale přesto tímto domem můžete ručit za to, že úvěr splatíte.

 

A toto Vám poskytne právě nebankovní hypotéka.

A když neznáte zkratky, nechte si je vysvětlit, nebo si o jejich významu a obsahu něco přečtěte.

 

Na tom není přece nic složitého, jak se na první pohled zdá!