Už dva roky strádáme kvůli poklesu reálné hodnoty našich příjmů. Ceny tu prostě rostly nebývale rychle, zatímco naše příjmy tento růst nekopírovaly, a spoustě našinců se tedy vedlo hůř a hůř. Zejména lidé s nízkými příjmy na to citelně dopláceli a museli často šetřit víc, než pro ně bylo únosné. A pro mnohé se toho dodnes moc k lepšímu nezměnilo. Nominální mzdy sice na konci minulého roku vzrostly, ovšem v reálu se opět propadly a dalo se za ně tedy nakoupit zase o něco méně. Byť tentokrát meziročně už jen o 1,2 procenta.
Je pochopitelné, že to lidé jenom těžko zvládali, případně dokonce nezvládali. Ony změny k horšímu totiž přišly nenadále a byly příliš rychlé, takže jim lidé často nestačili přizpůsobovat svůj životní styl. Zejména ti, kdo měli už i předtím hlouběji do kapsy. Odnesli to hlavně samoživitelé, lidé s nízkým vzděláním a ti žijící v chudších regionech.
Ovšem už se začíná blýskat na lepší časy. Příjmy našich lidí už začínají růst a lednová meziroční inflace činila už jen 2,3 procenta, výrazně méně než předtím. Takže se snad nakonec žádná katastrofa konat nebude.
Ale to neznamená, že si žijeme všichni jako v bavlnce. A rajský život nás ani v nadcházejícím období nečeká. A tak tu budou i nadále lidé, kteří budou přinejmenším občas potřebovat půjčky. A pokud jde o podnikatele v momentální obtížné situaci nebo o lidi, kteří nezvládají svoji spotřebitelskou situaci, je mnohdy jasné, že jim jen tak někdo nepůjčí. Zejména pokud mají stále ještě příliš nízké příjmy a záznamy v registrech dlužníků z dřívějška. Ale ani ti už dnes naštěstí nemusí zůstat beznadějně ztracení. Nebankovní hypotéky totiž opět pomohou klidně i jim. Stačí, když mají nějakou nemovitost, kterou by dali do zástavy jako záruku splácení půjčených peněz, a i tito se budou mít zase slušně. A snad se u nich bude situace nadále vyvíjet už jenom pozitivně a oni tak následně zvládnou i splácení.