Potřebujete objemnější sumu peněz, a to co nejdříve? Víte už nyní, že Vaše banka Vám nebude v tomto případě nakloněna?

 

Pak se budete muset obrátit na jinou instituci, která se stane Vaším věřitelem.

 

Věřitel je subjekt, který zastupuje opačnou právní stranu ve smluvním vtahu, než je dlužník. Je to takový subjekt, který disponuje penězi a peníze v podobě, např. nebankovní hypotéky peníze půjčuje. Věřitel musí mít k takovým úkonům oprávnění. Nemůžete to být, např. Vy, když oprávnění nemáte.

 

Bez věřitele neexistuje poskytování úvěrů.

Je zajímavé, že slovo věřitel vzniklo tak, že člověk, který půjčuje druhému člověku, věří, že mu dluh vrátí.

 

Proto si věřitel určuje podmínky, za jakých mu dlužník celou sumu vrátí. Zajišťuje si ji zástavním právem nemovitosti z majetku dlužníka. Věřiteli tedy vzniká na základě smluvního vztahu pohledávka u dlužníka, kterou má ale jištěnou nemovitostí.

 

Dlužníkovi vzniká dluh k věřiteli, který jej může vymáhat. Dlužník má tedy vůči svému věřiteli závazek, který je stvrzen podpisy na smlouvě, např. o nebankovní hypotéce.

 

Věřitel má tedy oprávnění požadovat po dlužníkovi plnění jeho závazku vyplývající ze smlouvy.

Zní to všechno možná velmi nepříjemně, protože nemáte rádi slovo dlužník. Stát se dlužníkem je pro některé z Vás nepříjemné.

 

Ale bez těchto odborných termínů se žádné poskytnutí úvěru neobejde.

 

Potřebujete-li skutečně objemnější obnos peněz naráz, pak se těmto termínům nevyhnete. Když se rozhodnete podepsat smlouvu o hypoteční nebankovní hypotéce, berte tento nově vzniklý vztah, jako obyčejnou rovnici.

 

Na jedné straně bude člověk, který Vám peníze půjčí, protože Vám důvěřuje, ale přesto si raději jistí půjčovanou sumou peněz Vaší nemovitostí.

 

Na straně druhé stojíte Vy, který slíbí, že půjčený obnos peněz řádně splatí.

 

Nic špatného, nebo dokonce nepříjemného není. Věřitel slib dodrží. A pokud Vy svůj slib nedodržíte, pak se můžete obávat sankcí.

 

Znáte ten pocit nepříjemného tlaku v podbřišku, když čekáte na to, jak všechno dopadne?

 

Co čekání předchází, je procházka růžovým sadem. Však se dočkáte!