Není žádným tajemstvím, že dochází a v nejbližší době i bude docházet k více než citelnému zdražování energií, jmenovitě elektřiny a plynu. Toto zdražování dolehne nevyhnutelně na každého z nás a pro mnohé to bude mít zásadní dopad na jejich rozpočty. A to proto, že u těch nejchudších z nás činí náklady na bydlení přes šest desetin z jejich příjmů, a když tato suma ještě naroste, těžko se budou uskromňovat na něčem jiném, co si doposud ještě mohli dovolit. Zejména když podraží i to ostatní.
České domácnosti si prý v roce 2022 připlatí na zmíněných energiích v průměru 941 korun měsíčně ve srovnání s rokem 2021, a to je prý učiněným postrachem 850000 českých domácností.
Podle Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu při Národohospodářském ústavu Akademie věd České republiky nemusí být toto zdražování postrachem vysokopříjmových domácností, ovšem pro ty nízkopříjmové, které s penězi už i doposud jen horko těžko vycházely, to bude i vysloveně šok. A dost komplikované to bude i u jednočlenných domácností tvořených zpravidla důchodci, u nichž mohou vzrůst náklady související s bydlením až na 44 procent z jejich příjmů.
V roce 2021 bylo výdaji za bydlení extrémně zatíženo dvacet procent domácností, v roce 2022 to má být ale údělem už každé čtvrté domácnosti. A tím jediným, co dotyčným domácnostem pomůže, by mohly být příspěvky na bydlení, na které získá kvůli rostoucím cenám nárok daleko více našinců.
Ti, jimž nestačí na bydlení třicet (respektive v Praze 35) procent jejich příjmů, by měli nalézt aspoň v příspěvku na bydlení od státu určitou úlevu. A těch by měly být v roce 2022 asi dva miliony v 850000 domácnostech. A není divu, protože došlo v posledních dvou měsících roku 2021 dokonce i k dočasnému odpuštění DPH u těchto energií, a přesto museli mnozí lidé kvůli dražším energiím žádat dokonce i o mimořádnou okamžitou pomoc v hmotné nouzi.