S trochou nadsázky se dá říci, že u nás máme nějakou banku pomalu na každém rohu. A nemáme tu samozřejmě jenom banky, ale i jiné typy finančních ústavů. A určitě je pro ně na našem finančním trhu místo, aspoň soudě podle toho, že tu máme dokonce už i novou banku, která získala bankovní licenci od České národní banky teprve loni v létě. Nebudu tuto pochopitelně jmenovat, abych jí nedělal skrytou reklamu, ale prostě konstatuji, že se u nás zařadila mezi ostatní banky. A zjevně netrpí finančními problémy, aspoň soudě podle toho, kolik má kamenných poboček, jakkoliv se prezentuje jako banka nabízející pro správu financí pouze mobilní aplikace.
A co je pro tuto banku stejně jako pro ostatní banky charakteristické? Samozřejmě to, že má zájem o solventní klienty, kteří hledají někoho pro správu svých financí. A na podzim začne nabízet i půjčky a hypotéky, to ovšem pochopitelně jako v případě ostatních bank jen bonitním klientům. Což ji činí zajímavou pro lidi s volnými finančními prostředky a do budoucna i pro ty, kdo budou moci dostatečně kvalitně prokázat svoji schopnost splácet půjčky.
A co ostatní z našinců, ti, kteří sice budou potřebovat půjčit, ale nesplní zde kladené podmínky? Pro ty tu tato banka zjevně také nebude, stejně jako banky ostatní. Pro ty tu bude i nadále jenom nebankovní sektor. Nebankovní společnost nabízející spotřebitelské i podnikatelské půjčky zvané nebankovní hypotéky. Tedy úvěry založené na zástavě nemovitosti a schopnosti splácet.
Budete-li mít finanční potíže a budete potřebovat půjčku rychle a spolehlivě, budete se moci i nadále spolehnout hlavně na nebankovní hypotéku. Kterou dostanete bez průtahů a výhodně k podnikatelským i spotřebitelským účelům. Protože u té nejde a ani nepůjde ani o přemrštěné příjmy žadatelů, ani o dokonalé registry dlužníků.