Z celého světa se na nás dnes a denně hrnou v podstatě jenom negativní zprávy. Dozvídáme se prakticky jenom o tom, co se kde zase zkomplikovalo, co se nepovedlo, kdo na co jak doplatil… Netřeba zabíhat do detailů, že? Všichni určitě víte, o čem tu mluvím.

A proto by mohlo prospět i něco trochu optimističtějšího, a to navzdory tomu, že v tomto případě nejde o naši zemi, v níž se to stále ne a ne obrátit k lepšímu.

Podle prezidenta německé centrální banky Jense Weidmanna prý existuje naděje, že by se naši západní sousedé mohli z pohledu ekonomiky dostat zpět na úroveň doby předkoronavirové. Jistě, mohlo by se tak podle jeho slov stát až někdy začátkem příštího roku, což je v tuto chvíli náramně daleko, ale je to prý reálné.

Když se podle zmíněného pána podaří během tohoto roku dostat pandemii pod větší kontrolu, což by umožnilo uvolňování restrikcí, mohla by německá ekonomika pokračovat v oživování a hospodářství by se tak mohlo na počátku příštího roku dostat opět na předkrizovou úroveň.

Je to sice ještě daleko a po loňském pětiprocentním ekonomickém propadu se nezdá být předpokládaný tříprocentní růst HDP Německa v letošním roce zase až takovým zázrakem, zejména když podle šéfa výboru ekonomických poradců německé vlády Larse Felda nastane v německé ekonomice kvůli protikoronavirovým opatřením v letošním prvním čtvrtletí výrazný propad, ale tamní průmysl by měl být tahounem, jenž pomůže.

Ovšem podle výše citovaného pana Weidmanna je vývoj německé ekonomiky do budoucna nejistý. Protože nikdo neví, co si pandemie na Němce ještě nachystá, jak se to bude dál vyvíjet.

Ještě to tedy potrvá, ani Němci nečekají, že bude líp dřív než za rok, ale přesto je dobře slyšet aspoň něco minimálně nadějného. A nelze než doufat, že se jim to povede a že tito ekonomičtí tahouni Evropy snad něco pozitivně ovlivní i u nás. Snad to zvládnou. A snad lépe než nedávnou migrační krizi.