Rozhodli jste se pro úvěr? Rozhodli jste se pro nebankovní hypotéku? Čili Vám záleží na neúčelovém úvěru, že?

 

 

A také už máte u své banky stopku v čerpání peněžité půjčky. Proto zkuste nebankovní sektor. Je vidět, že si umíte poradit.

 

 

A rozumíte tomu, jak zjistit, kolik zaplatíte za rok navíc?

 

Zkratka roční procentuální sazby nákladů – RPSN – Vám tuto skutečnost velmi lehce objasní. Jen je důležité vědět, co všechno se za touto zkratkou skrývá.

 

Roční procentní sazba nákladů, dále jen RPSN, zahrnuje všechny poplatky a splátky, které se uskuteční během jednoho roku splácení.

 

Tento odborný termín není pro klienta tedy nic přitěžujícího, ale naopak, velmi mu pomáhá zorientovat se, kolik ho půjčené peníze budou skutečně stát a jak bude postupovat jeho celý proces splácení dluhu!

 

RPSN je se vypočítává složitým vzorcem, kam se dosazují hodnoty, jako je počet půjček, výše úvěru, doba a počet plateb, a tak podobně. Na obyčejného člověka je takové počítání obtížné. Odborník s počítačem to ale hravě zvládne za Vás.

 

Vězte, že samotná úroková míra úvěru Vám tak celistvou a jasnou informaci nepodá.

Roční procentuální sazba nákladu a její vyjádření je tedy často vyšší než jen samotný úrok.

 

Je to ale dáno právě tím, že vlastně zachytí celý časový průběh úvěru včetně kompletních nákladů spojených s jeho trváním, poskytnutím, zprostředkováním.

 

Pro Vás, jako klienta nebankovního sektoru, je tedy sledování RPSN u poskytovaného úvěru významnou hodnotou, abyste zvolili správně.

 

A co znamená správně? To znamená, abyste dokázali úvěr v pohodě splácet, ale také to, abyste si vybrali nejvýhodnější dobu splácení i výši splátek.

 

Aby Vás také pravidelné měsíční splátky příliš finančně nezatěžovali.

 

Když se rozhodnete pro nebankovní hypotéku, měli byste vědět, co která zkratka znamená.

 

Nemusíte být úplně nepřipraveni, když se pustíte do jednání. Alespoň budete vědět něco, co je pro Vás rozhodující. A to je výhodnost, nebo nevýhodnost při výběru úvěru.

 

Latina asi nebude Vaší silnou stránkou. Z toho si ale hlavu nedělejte. Pro drtivou většinu národa českého je tento mrtvý jazyk španělskou vesnicí!