REGISTR DLUŽNÍKŮ

To je věc, na kterou se spoléhají mnohé banky. Všechny si poskytují navzájem informace, které jsou o daném člověku zde vedené a dlouhodobě se předávají. Nejdokonalejší forma, díky které můžete předejít tomu, abyste se chytili do pasti, tedy abyste natrefili na člověka, který je v seznamu a stal by se tak neplatičem i u vás. To je hlavní důvod, proč jej banky využívají, aby zjistili kdo je spolehlivý a kdo nikoliv. Tyto informace jsou vedené v jednotlivých členských registrech státní správy, bankovních registrech, databází soukromých subjektů apod.
Může se jednat o fyzickou osobu a také o firmu, společnost nebo podnikatele.
Daní dlužníci pak nemají už žádnou šanci, aby si vzali půjčku, a často s nimi nechtějí ani pracovat ostatní firmy, protože v některých si můžete volně listovat. Tedy v těch, kde není ověřována platnost daných informací a dávají je zde různé aspekty.
Nyní se podíváme na zabezpečení a samozřejmě také na to, o jaké typy vlastně jde:
Veřejný registr dlužníků je samozřejmě omezený, ale můžete se zde dostat i vy. Obsahuje pohledávky neověřené. Naproti tomu existuje samozřejmě uzavřený systém, který je pečlivě chráněný a jakákoliv forma, nebo pokud o nepravost či se dostat do toho systému je hned zaznamenána a vypátrávána. Uzavřený registr se tedy dá používat, jakmile se zde zaregistrujete. Jde o vyhledávání dlužníků v centrálním registru dlužníků České Republiky.
Jde tedy celkově o jistou databázi, kde jsou vedené jak fyzické osoby tak i podnikatelské, tedy organizace, které nesplácejí své finanční závazky, které mají. V případě již zmíněných bank, si zde ověřují, jaká je spolehlivost daného jedince při splácení půjčky či hypotéky nebo ostatních závazků. Zjišťují se tak závazky od věřitelů a poskytují se dalším věřitelům. Dalo by se to nazvat jako přenos dat o tom, kdo zkrátka neplatí nebo má nějaký problém.
Jedna zajímavost. Směrnice Evropského parlamentu tyto informace označuje jako: databáze umožňující posouzení úvěruschopnosti spotřebitele.
Pokud se zde však dostanete a budete zde navždy zapsáni tak nezoufejte, protože existují i možnosti, jak získat peníze, které jsou nebankovní cestou, také snadno získatelné a často ještě za lepších podmínek.

Informace se týkají jen úvěrů, které nejsou spotřebitelské úvěry ve smyslu zákona 257/2016, sb. o spotřebitelském úvěru.