Brát si hypotéku na bydlení není v dnešní době ojedinělá aktivita, zvláště mladých rodin. Je to prosté. Kde mají vzít peníze na svůj start do života?
To, co jim rodiče našetří, stačí na základní potřeby každého jedince. A nakonec, povinností rodičů není šetřit svým dětem.
Takže mnozí začínají od nuly.
Právě proto se tyto mladé rodiny, nebo začínající páry, kteří rodinu teprve plánují, uchylují k hypotékám a zavazují se ke splácení úvěru na desítky let.
Je to rozumné. Není důvod, proč čekat na zázrak v podobě vysoké finanční částky, která jim za deset let společného života umožní byt nebo rodinný domek pořídit.
Ovšem může také nastat situace, že si mladí lidé vezmou hypotéku na dvacet let, ale v průběhu tohoto časového horizontu se jim takový zázrak stane, a oni mohou splatit úvěr dříve.
Pro dlužníky je to příjemná zpráva. Ale co na to věřitel? Jak se staví k předčasnému splacení hypotéky?
Požaduje vždy doplacení úroků, o něž by předčasným splacením přišel? A to je vážně nemilé.
Ovšem omyl nastává ve slůvku vždycky. Ono tomu tak opravdu vždycky není. U podnikatelských úvěrů může věřitel, pokud si to ve smlouvě výslovně sjednal požadovat doplacení smluvených úroků.
Zákon mu to nezakazuje. Kde však zákon toto nařizuje jsou spotřebitelské úvěry.
Bankovní a nebankovní hypotéka ve formě poskytovaného spotřebitelského úvěru své klienty netrestá sankcemi při předčasném splacení hypotéky.
Při takovém typu financování své nemovitosti můžete kdykoliv úvěr splatit, aniž byste se museli obávat finančních sankcí.
Není přece jen lepší obrátit se na takového poskytovatele hypoték, který netrestá? Není přece jen lepší zvolit bankovní, nebankovní hypotéku, která Vám umožní tak výhodné podmínky pro předčasné splacení hypotéky?
Nikdy nevíte, kdy se Vám poštěstí splatit dříve, než je původně ve smlouvě zamýšleno! Myslete i na tuto možnost, když vybíráte hypotéku pro své bydlení.
Dávejte si tedy pozor i na odstavec ve smlouvě, který se týká předčasného splacení. Abyste nakonec nebyli rozčarováni nad výší poslední předčasné splátky!
Víte, jak zjistíte, kdo je majitelem nemovitosti? Už jste si zkontroloval tu svou?
Máte ji stále zapsanou na své jméno? Kontrolou nic nezkazíte!