PRAVIDELNÁ SPLÁTKA

Každý ji jistě někdy zažil, ač nechtěl. Pravidelná splátka to je právě ten termín, o který se nám jedná, když se řekne půjčka. Vypůjčení jakékoliv částky peněz totiž vždy musíme splácet. Pravidelná splátka bývá nastavená většinou jednou měsíčně po dobu několika měsíců nebo i let.
Samozřejmě, že při zaplacení malé částky, kterou si vypůjčíme, to může trvat i méně a může být rozdělená do několika týdnů. Po pár stovkách tak například splatíte hned jeden tisíc korun.
Výše této částky je předem stanovená. Tedy je dohodnutá v nějaké smlouvě, kterou podepisujete. Svůj závazek, který k dané společnosti, či bance nebo osobě máte, musíte splácet.
Pravidelně je to postupně proto, že najednou si lidé nemohou dovolit splatit velké částky, proto se vypočítává jejich část, a ta se splácí postupně. K té je samozřejmě přiřazen úrok či další poplatky v podobě RPSN.
Velké částky se tak splácejí například i třicet let. Pokud si potřebujete vzít hypotéku, tak je to období, přes které měsíčně budete platit svůj závazek svůj dluh, také proto jste dlužníkem.
Z problémů, které by v tomto mohly nastat, se také věřitel, tedy člověk, který vám peníze poskytuje, může obracet na plnění smluvních podmínek. Pokud předem podepíšete, že jste srozuměni s různými doloženými informacemi, tak můžete mít velký problém, protože často se navyšují penále podobně. Pokud nesplácíte včas, může také dojít k nějaké smluvní pokutě, která je předem dána. Většinou jde o nějaké procento z dlužné částky.
Splátky je tak možné dohodnout mezi kýmkoliv. Ať jde o obyčejné osoby, či právnické nebo dokonce státní orgány.
Používají se u již zmíněných hypoték, ale také úvěrů ze stavebního spoření, spotřebitelských úvěrů ale i mnohých dalších. Každý kdo někomu půjčí peníze, tak si může říct o splátku a nastavit tak její parametry se kterými by měl dlužník souhlasit.

Informace se týkají jen úvěrů, které nejsou spotřebitelské úvěry ve smyslu zákona 257/2016, sb. o spotřebitelském úvěru.