Kde nic není, tam jak známo ani smrt nebere. A platí to i o penězích. A když je někdo nemá, může si vzít dejme tomu nebankovní hypotéku.
Tento typ půjčky se u nás nabízí už po řadu let a je konkurenčním produktem ještě daleko tradičnějších bankovních půjček.
Pokud si máme o podobných hypotékách od nebankovních společností něco říci, pak to, že mají stejně jako jiné finanční produkty své přednosti stejně jako nedostatky.
K hlavním přednostem patří především:
1) Snadnější dostupnost, než jaká je vlastní bankovním půjčkám.
2) Jednodušší zažádání.
3) Rychlejší vyřízení, schválení a vyplacení.
4) Individuálnější podmínky poskytnutí pro jednotlivé žadatele.
5) Možnost použít peníze dle vlastního uvážení.
6) Větší tolerance k nedostatkům žadatelů, jako jsou dejme tomu záznamy v registrech dlužníků, nižší příjmy, další nabrané a dosud nesplacené půjčky, exekuce a podobně.
7) Možnost použít tuto půjčku k refinancování půjček jiných.
8) Možnost dohodnout si individuálně dobu splácení a s ní související výši splátek.
9) Častá možnost využít zde spoludlužníka a získat tak půjčku i v případě, že žadatel nevyhovuje ani minimálním nárokům.
10) Možnost splatit vše i předčasně.
Nedostatky pak spočívají především v následujícím:
1) Vyšší náklady, jež jsou s takovou půjčkou spojené.
2) Nutnost zaručit se za půjčené finanční prostředky nemovitostí odpovídající hodnoty plus možnost půjčit si jenom část její odhadní ceny.
3) Nutnost mít tuto nemovitost (dům, byt, chatu, komerční objekt pozemek a podobně) pojištěnou po celou dobu, kdy je tato v zástavě, což půjčku ještě zdražuje.
A největší nedostatek tohoto typu půjčky? Paradoxně se ukrývá v její zdánlivé přednosti. Tedy ve snadné dostupnosti. Díky zástavě nemovitosti se tu dostane k penězům kdekdo, i ten, koho by měly banky za nedostatečně bonitního. Což zvyšuje riziko, že se někdo takový dostane do situace, kdy nebude schopen splácet. A nebankovní společnost se v tu chvíli ‚zahojí‘ na jeho zastavené nemovitosti. A kdo tedy jedná neuváženě nebo se dostane do problémů jiným způsobem, může nakonec přijít i o střechu nad hlavou.