Bitcoiny a další kryptoměny se staly učiněným darem seslaným shůry nejrůznějším spekulantům. Nikomu z vás jistě stejně jako mně neuniklo, jak se to vyvíjelo třeba s tou nejznámější kryptoměnou, s Bitcoinem. I když je pochopitelně pravdou, že zatímco jedni na ní třeba i pohádkově zbohatli, jiní naopak prodělali kalhoty.
Nejdřív se Bitcoiny velkému zájmu veřejnosti netěšily. Pak však razantně podražily a tím se staly hojně diskutovaným tématem a zdrojem investičních možností. A v jednu chvíli jejich hodnota rostla, aby se jindy pro změnu propadala.
Kdo si pořídil Bitcoiny před nějakým časem, ten se dnes může radovat. Aktuálně jsou tyto opět v kurzu a jejich cena dokonce překročila sedmdesát tisíc amerických dolarů za jeden Bitcoin. a tento vývoj podpořil i zájem o další kryptoměny, takže třeba Ether posílil od začátku letošního roku o šedesát procent. A očekává se, že v letošním roce bude hodnota Bitcoinu kolísat o nějakých deset až dvacet procent.
Kdo tedy investuje do kryptoměny v ten pravý okamžik, může si přijít na velké peníze.
Ale co ti, kdo nemají na podobné investice? A co ti, kdo investují v nepravém okamžiku a pokles hodnoty Bitcoinu je tedy poškodí? Ti mají anebo budou mít finanční těžkosti. Které ale budou muset pochopitelně zvládnout, protože jinak to nejde.
A jak to zvládnou ti, kdo na tom jsou a budou finančně bledě? Pochopitelně buď tak, že zvýší své pracovní nasazení a budou víc vydělávat, nebo tak, že si vezmou půjčku. Například nebankovní hypotéku, která dokáže vylepšit osud kdekoho, podnikatelů stejně jako spotřebitelů.
A taková nebankovní hypotéka je na rozdíl od kryptoměn sázkou na jistotu. Tu dostane každý, kdo se za ni zaručí nemovitostí. A je jisté, že se tu nastaví parametry tak, aby kvůli podobné hypotéce neměl nikdo neřešitelné obtíže.
A tak jsou Bitcoiny možná dobrá věc, ale nebankovní hypotéka je prostě nebankovní hypotéka.