Jestli se lidem v minulosti něco vyplácelo a dodnes vyplácí, pak je to vlastnictví zlata. Tento kov nazývaný drahý totiž dělá tomuto svému označení čest. Je skutečně vysoce ceněný, a to už po celé věky. A pokud ho třeba někdo za dávných časů zakopal, je jasné, že tím vytvořil poklad, po jakém se prahne dodnes. Zatímco skoro všechno ztratilo svou hodnotu nebo aspoň devalvovalo, zlato takový osud nepotkal. A byť se za toto platí někdy víc a někdy míň, to podle aktuální ceny na trhu, je toto sázkou na jistotu, která se neztratí.
V současnosti jsou pak majitelé zlata obzvláštními šťastlivci. Právě v současnosti si zlato stojí velice dobře a cena, za kterou se s tímto obchoduje, je rekordní. A očekávání jsou tu rovněž optimistická, protože se očekává snížení základní úrokové sazby americké centrální banky už v červnu, a kromě toho nahrává touze investovat právě do zlata i válka na Blízkém východě a nervozita na americkém trhu.
Zhruba se tak dá říci, že si našinec v průměru vydělává měsíc na jednu troyskou unci zlata. A to je panečku hodně velká cena. A od konce února cena zlata roste a roste, i když vlastnění tohoto kovu nepřináší žádné úroky či jiné výnosy. A kdo zlato má, ten bohatne.
Ale je jasné, že ne každý z nás má takové štěstí. Ne každý z nás má zlatý poklad, na kterém by mohl bohatnout. A zatímco si tak jedni mnou spokojeně ruce, jiným našincům se ani zdaleka tak dobře nevede. A je u nás i mnoho těch, kdo nemají nejen zlato, ale ani peníze na holé živobytí.
A co je tu pak pro ty posledně zmíněné? Vlastně jenom jistota, že je-li nejhůř a mají aspoň nějaký nemovitý majetek, mohou si vzít nebankovní hypotéku a žít za ni, dokud ji zase nesplatí. A jaká je jediná výhoda těch, kdo jsou někdy odkázáni na půjčky? Snad jedině to, že jak ceny zlata vystoupaly, tak zase nejspíš jednou poklesnou. A ti s devalvujícím zlatým pokladem prodělají a možná také skončí odkázaní na půjčky.