Jsou lidé, kteří se dostanou z nejrůznějších důvodů do naprosto neřešitelné ekonomické situace. Někdy už po nich jdou i exekutoři, a je jenom otázkou času, kdy přijdou třeba i úplně o všechno. A protože ani tím nemusí být všechny dluhy splaceny, stává se i to, že se někteří podobní lidé ocitnou zcela na okraji společnosti, v takzvané šedé zóně. Pokud pracují, pak načerno, čímž přicházejí o záruky, jež máme v životě my daně a další odvody platící, a aby žili v trvalé nejistotě.

Podobní lidé ale nyní dostali dost možná i vysloveně jedinečnou příležitost se z takových nezvladatelných problémů dostat. Statisíce lidí, kteří jsou v podobně nepříjemné situaci, dostaly další šanci zbavit se svých dluhů a vyhnout se exekucím. Jde o akci Milostivé léto, trvající do 28. ledna 2022, při níž mají lidé šanci zbavit se některých typů dluhů, a to tím, že zaplatí exekutorům pouze jejich poplatek a původní dluh bez toho, oč tento kvůli nesplácení narostl.

A jak se k tomu staví ti, kdo mají možnost si takto polepšit? V polovině trvání této akce využila nabízenou šanci jen nepatrná část z nich. A jestli se zatím můžeme při pohledu na tento vývoj něčím utěšovat, pak snad jedině tím, že je možná ještě příliš brzy a některé exekuce tak nemusí být ještě vypořádané.

Ovšem na druhou stranu si je třeba přiznat i to, že někteří z našinců tuto možnost nevyužijí třeba i proto, že o této možnosti doposud nevědí, nebo že je i zaplacení původního dluhu a exekutorského poplatku nad jejich síly. A tak se vlastně nedá vůbec odhadovat, kolik dlužníků využije svoji šanci, zaplatí tuto mimořádně výhodnou nabídku a zbaví se tak nezvladatelných exekucí. Kolik lidí se vyhne povinnosti platit všemožné úroky a penále, kvůli nimž tito skončili třeba až úplně na dně.

Ale jedno je jisté. Že už by se asi podobné akce neměly opakovat. Protože je každý svého štěstí strůjcem, a když neplatí, měl by nést důsledky. Zejména když je tu taková nabídka pomoci, a tato je ve své půlce v podstatě ignorována.