Co přesně znamená zkratka LTV? Jde o zkratku anglických slovíček: Loan to value.

 

Angličtináři tuší, že jde o něco s půjčenými penězi. Doslovný překlad zní: půjčka na hodnotě. S touto zkratkou se setkáváme při poskytování hypotečních úvěrů.

 

LTV je tedy zkratkou, která vyjadřuje matematický poměr. Jedná se o poměr dvou peněžních hodnot, a to skutečná výše úvěru a hodnota zastavené nemovitosti. Vy, jako laik, nemusíte přesně hodnotě LTV rozumět, protože od toho jsou druzí, kteří ji vypočítají. Ale vědět, co znamená, to klidně můžete.

 

V praxi to vypadá asi takto. Když se objeví ve Vaší smlouvě, například LTV 50 %, pak to znamená, že nebankovní společnost půjčí žadateli 50 % celkové hodnoty nemovitosti, kterou zastavujete.

 

Pokud tomu ještě příliš nerozumíte, pak je tu ještě příklad na penězích. Máte nemovitost připravenou k zástavě v hodnotě 2 000 000 Kč, pak Vám nebankovní společnost půjčí 1 000 000 Kč.

 

V praxi také platí, že při hypotečním nebankovním úvěru s LTV 50 % je úroková míra nižší než v případě, že LTV je 70 %. Je to zcela přirozené, protože v případě LTV 70 % nese vyšší riziko nebankovní společnost, která pro tento případ hradí vyšší podíl než klient.

 

V podstatě Vám všechna tato čísla vyjádří nebankovní společnost. Ale na druhou stranu si Vy si sami můžete přibližně podobně spočítat, o jak vysoký úvěr si můžete dovolit zažádat, pokud si sami vypočítáte LTV. Alespoň přibližně.

 

Pokud je Vám jasné, co taková záludná, a pro mnohé nepříliš známá zkratka znamená, potom si v klidu promyslete, jak jste na tom po stránce finanční.

 

Pokud ovšem nechcete kupovat nemovitost, a hypoteční nebankovní úvěr použijete na zcela něco odlišného, což můžete, pak si spočítejte, kolik vlastně potřebujete. Od výše LTV se také odvíjí výše Vašich měsíčních splátek. Takže si vezměte kalkulátor a pusťte se do počítání.

 

Po získání úvěru se některým finančním výdajům prostě nevyhnete. Tak to je a vždy bude. Váš úvěr musí někdo zpracovávat po celou dobu splácení. Záleží na výši.