V polovině roku 2018 se začalo spekulovat o tom, že ČNB se moc plete do věcí kolem hypoték. Samozřejmě má na to právo, ale začalo se projevovat zhoršení podmínek v hypotékách a to již téhož roku během pár měsíců. Proto se rapidně zvýšila poptávka po hypotékách za „staré podmínky“. Tyto staré podmínky totiž umožňovaly daleko benevolentnější a přístupnější možnosti.
ČNB se vším začala už rok předtím. Vydala návrh zákona, který posléze však byl zamítnut, protože to bylo až příliš hrubé a přísné pro všechny klienty, tedy běžné občany. Chtěla tím zásadně omezit hypoteční úvěry. Sněmovna tento návrh odmítla a podle všech udělala moc dobře, protože by se tím akorát zhoršily podmínky pro získání hypotéky. Jenomže to ČNB nerespektovala a našla si svá vlastní „zadní“ vrátka.

Už není tak jednoduché dosáhnout na vlastní bydlení

Zpřísnění podmínek vedlo akorát k tomu, že se zhoršily a ještě více přitvrdily nároky na klienty. ČNB se samozřejmě bude obhajovat tím, že chce tímto krokem lidem pomoci, aby se nedostávali do dluhových pastí, jenomže to tak není úplně pravda. Chrání tím také sebe a své investice. Banky musí dodržovat podmínky ČNB. Ta provádí kontroly a veškerá nařízení musí být respektována. Vydala různá doporučení bankám a zavedla kontroly to pro případ, kdyby některá banka neuposlechla, tak by samozřejmě mohla být hned pokutována. I samotné banky však tento krok považují za zcela neefektivní a nevyhovující pro spoustu klientů.
Již teď si banky mohou určovat, komu mohou půjčit a komu ne. Zpřísnění pravidel ještě zhoršuje celou situaci, jak získat vlastní bydlení na českém trhu.
ČNB nařídila bankám například i to, že nesmí půjčovat nikomu, kdo neměl za posledních 9 let vyšší příjem, nežli byla jeho hodnota poskytnutých půjček. Hypotéku také například nedostanete, pokud bude součet vašich splátek přesahovat 45 procent vašeho čistého měsíčního příjmu. Samozřejmě, že vše musí být doložené.
Jak tedy na vlastní bydlení? Hypotéku stále získat můžete, i za těchto těžších podmínek. Spousta lidí se nějakým způsobem zařídí, ale na vlastní bydlení už mnozí nedosáhnou. Pronájmy v bytech nejsou tak úplně výhrou a proto často toužíme po soukromém bydlení. Podmínky se sice zpřísňují, ale vy to určitě nevzdávejte, vždy se dá něco dělat.