Pokud se rozhodujete pro hypotéku na své bydlení, pak je poměrně důležité znát mnohé odborné pojmy, které se týkají poskytování hypoték.

 

Jedním z nich je i fixace, která představuje časový úsek, při kterém úroková sazba zůstává stejná. A to po celou dobu fixace.

 

Máte-li ji tedy danou na pět let, pak se pět let nebude měnit. Ale Vy v této době můžete odstoupit od smlouvy a přejít k jiné, v tuto dobu výhodnější hypotéce u jiné společnosti.

 

Ale zaplatíte věřiteli náhradu určitých nákladů. Vše byste se měli dočíst v podepsané úvěrové smlouvě. Podmínky předčasného splacení v období fixace.

 

Po uplynutí fixace se úroková sazba začne měnit a Vy můžete se svým věřitelem začít vyjednávat o splatnosti úvěru, nebo refinancování hypotéky.

 

Fixace není špatné omezení, ale může být. A to právě v tu chvíli, když chcete přejít k bankovní, či nebankovní společnosti, která nabízí lepší podmínky. A to se může stát velmi lehce. Finanční prostředí trhu není neměnné. Naopak.

 

Některá nebankovní hypotéka nabízí neúčelový úvěr bez fixace. Zda je to dobré? Přece jenom se může finanční prostředí trhu zhoršovat. A Vy byste měl fixaci čili jistotu stejné a neměnné úrokové sazby.

 

Jenže, co když se trh na poli financí výrazně zlepší? A Vy budete omezován?

 

Nejste ekonomický analytik, abyste si mohl dopředu provést rozbor trhu v časové přímce, nebo snad parabole?

 

Ne, na to jste malý pán. Vezměte to selským rozumem. Chcete být omezován?

 

Chcete mít svázané ruce, když to všude kolem Vás bude jen vzkvétat? Rozhodně ne.

 

A když to vzkvétat nebude? Pak zvolte refinancování. Žádné omezování člověku radost nepřináší. A nebankovní sektor to ví!

 

Nebankovní hypotéka bez fixace, bez sankcí, bez poplatků za předčasné splacení.

 

Nakonec zůstane rozhodnutí jen na Vás. Vy jste ten poslední v řadě, který se rozhodne.

 

Který podepíše, nebo nepodepíše úvěrovou smlouvu. Proto si dejte na piedestal to, co je pro Vás nejdůležitější.

 

Je to fixace? Nebo snad možnost předčasného splacení bez sankcí? Není to jednoduché, viďte?

 

Chcete rekonstruovat byt? Hodláte si pořídit rodinný dům? Nebo snad chcete něco jiného, protože rodinný dům už máte? Učiňte tedy správné rozhodnutí!