I když se očekávalo něco jiného, skutečností je, že ekonomika v Evropské unii v posledním čtvrtletí loňského roku stagnovala. Tedy nerostla ani se nepropadala ve srovnání se třetím čtvrtletím. A ani s naší ekonomikou to nevypadalo nijak světoborně, ta si v témže období podle Eurostatu polepšila, ale jen o 0,2 procenta.
Co se pak týká meziročního srovnání, situace byla opačná. V tom případě si EU o dvě desetiny procenta polepšila, zatímco naše ekonomika o totéž poklesla.
A co my obyčejní lidé na to? Někoho možná tato čísla potěšila, někoho naopak zklamala. Ale většinu z nás zřejmě nechala v klidu. Buď nás nezajímala nebo jsme si je sice přečetli, ale ignorovali jsme tuto skutečnost. Protože jenom tyto makroekonomické ukazatele nemají na nás obyčejné lidi žádný zásadní vliv. Ovlivňují sice ekonomickou situaci ve velkém, ale na tom, jak si žijeme, se to až tak moc nepodepisuje. Pro nás obyčejné lidi je důležitější, kolik si sami vyděláme. Jaký dostaneme my konkrétně plat nebo jak výnosné je naše podnikání. Protože když si málo vyděláme a nemáme třeba ani dost prostředků na udržení svého podnikání při životě, nepotěší nás ani ten sebevětší růst.
A co nás pak naopak potěší? Třeba nebankovní společnost nabízející nám nebankovní hypotéky. Protože když nemáme prostředky, za které bychom mohli spokojeně žít a aspoň relativně úspěšně podnikat, musíme si je aspoň někde půjčit, abychom to zvládli. A nebankovní hypotéky jsou v tomto ohledu dokonalými pomocníky všech lidí majících aspoň nějaký nemovitý majetek.
Na rozdíl od bankovních půjček dostane nebankovní hypotéku každý, kdo se za ni dokáže zaručit nemovitostí, a lze tak získat výhodně dost peněz, které dokážou lidský život pochopitelně pozitivně ovlivnit. A tak mnozí lidé žijí a podnikají jenom díky nebankovním hypotékám. Které jsou pro ně důležitější než ekonomická situace Evropské unie a České republiky.