DOBA SPLATNOSTI – FORMY SPLÁCENÍ

Co se týče splácení hypotečních úvěrů tedy zkráceně hypotéky, tak zde nejčastěji vidíme splácení formou pravidelných splátek. Toto splácení je forma anuitního splácení. Anuitní splácení je forma splátky tedy umořující částky, která v sobě zahrnuje také platbu za úrokovou sazbu, která se každou splátkou mění. Po dobu splácení se tak mění podíl úroku a úmoru. Jde o typický příklad, kdy na začátku období splácení splácíte větší podíl úroku a menší úmoru a na konci je to obráceně, tedy doplácíte jenom malou část úroku a větší podíl úmoru. Různé banky mají různé produkty, takže existují ještě možnosti splácení formou degresivní, což znamená klesající, nebo progresivní, což znamená rostoucí splátku. Tyto formy se mohou v čase měnit.
Doba splácení úvěru se pohybuje od 5 po 30 let, ale může být nastavená i na 40 ovšem to jsou omezené případy, kdy se pak na klienta klade vyšší nárok. Jakmile totiž máte nastavenou dobu splatnosti na více jak 30 let, tak se většinou musí ještě zainteresovat někdo jiný, tedy spolužadatel, protože po tuto dobu, kdy budete splácet svůj úvěr, nemusíte být v produktivním věku a banky se tak jistí. Podmínkou také zůstává, že žadatel nesmí překročit dobou úvěru svůj věk přes 70 let. Samozřejmostí je, že čím delší dobu úvěr trvá tím, nižší jsou jeho splátky. Optimální je doba mezi 25 až 30 let, kdy je rozdíl mezi výši splátky a náklady na úvěr nejlepší.
Většina lidí si tak svůj úvěr nechává splácet formou měsíčních splátek. Měsíční splátky jsou nastavené tak, že na začátku splácíte úrok, který postupem času mizí, až doplatíte celou úvěrovou částku a úvěr je tak vyčerpán.
Anuitní splácení
– klient celou dobu splácí pravidelně stejnou částku. Takže vás čekají v tomto bodu splácení stejné měsíční částky, které budete splácet. Mění se akorát poměr splaceného úroku a jistiny.
Progresivní splácení
– zde se platí na začátku období nižší splátky, které se postupem času zvyšují. Většinou to bývá v průběhu několika let.
Degresivní splácení
– zde je to pravý opak od progresivního splácení vašeho úvěru. Splátky jsou na začátku splácení vyšší a měsíční částka se v průběhu několika let snižuje.

Informace se týkají jen úvěrů, které nejsou spotřebitelské úvěry ve smyslu zákona 257/2016, sb. o spotřebitelském úvěru.