V současné chvíli má určitý druh půjčky sjednáno asi polovina dospělých osob žijících v České republice. Největší část půjček připadá na hypoteční úvěry, následují spotřebitelské úvěry a úvěry ze stavebního spoření. Asi 10 % dlužníků využívá neúčelový úvěr a o něco méně osob sáhlo po nebankovní půjčce.
Úvěr na bydlení je vhodná investice
Ne vždy je možné platit veškeré výdaje z vlastních peněžních prostředků. Proto přicházejí ke slovu nejrůznější půjčky a úvěry. Některé mohou představovat vysoké riziko, jiné jsou promyšlenou a výhodnou investicí.
Úvěr na bydlení je jedním z těch, které je možné za určité výše rodinných příjmů doporučit. S úvěrem na bydlení na sebe sice přebíráte závazek splácení po dobu desítek let, ale investujete do majetku, u kterého se předpokládá další zhodnocení. Místo nájemného placeného třetí osobě začínáte splácet byt nebo dům, který později přejde do vašeho soukromého majetku. Do majetku, který dokonce umí generovat další příjmy do rodinného rozpočtu. To v případě, kdy jej budete pronajímat.
Současná výše úroků u hypotečního úvěru je tak nízká, že při započítání inflace neplatíte téměř žádný úrok.
Opatrně u spotřebitelských úvěrů
Větší riziko už představují spotřebitelské úvěry. Tam je třeba se zamyslet, jestli účel úvěru je skutečně opodstatněný. Určitě není vhodné půjčovat si například na dovolenou nebo vánoční dárky. Naopak je vhodný úvěr v případě, kdy jeho prostřednictvím koupíte věc, kterou potřebujete k podnikání. Pokud vám daná věc dokáže určitou část peněz vydělat nebo uspořit, pak si můžete dovolit po úvěru sáhnout.
Pozor na dluhovou past
Největším rizikem jsou nejrůznější drobné nebankovní ale i bankovní úvěry. Obrovské náklady představuje i kontokorent na bankovním účtu. Lidé po nich většinou sáhnou ve chvíli, kdy jim nezbývá v rozpočtu dostatečná částka pro hrazení splátek. Další dluh je ale dostává do ještě větších potíží.
V případě vysokého dluhového zatížení si zjistěte možnosti oddlužení.