Pokud se o něčem z ekonomické oblasti v médiích informuje docela často a ochotně, jsou to údaje týkající se průměrné mzdy. Některá z médií to berou jako holý fakt a moc se v tom nepitvají, jindy je to ale používáno i k jiným účelům než k pouhému informování veřejnosti. Tímto údajem se u nás zpravidla chlubí vládní politici, pokud tedy taková průměrná mzda roste, opozicí naopak bývá používána k pranýřování nedostatečného růstu blahobytu, pokud neroste tak rychle, jak by domněle měla. Někdo se pak zabývá jenom touto, zatímco jiní se šťourají i v tom, co s takovou
průměrnou mzdou někdy bezprostředně a někdy i alespoň okrajově souvisí.
Právě v tuto chvíli jsem si tak mohl stejně jako vy přečíst, že průměrná česká mzda aktuálně překročila čtyřiatřicet tisíc a navzdory neblahým protikoronavirovým opatřením tak stoupla v letošním prvním čtvrtletí meziročně o pět procent.
Průměrná mzda tak prý aktuálně činí 34077 korun, což je o 1610 korun více než před rokem, a průměrné reálné výdělky tak ve srovnání s loňským rokem vzrostly skoro o půldruhého procenta. A tím pádem vzrostl i medián mezd, tedy jejich střední hodnota, a to meziročně o 5,8 procenta na 29333 Kč, u mužů na 31790 a u žen 26723 korun.
Co se průměrné mzdy jednotlivých oborů ekonomiky týká, polepšili si prý hlavně administrativní pracovníci, a to dost možná proto, že byli propouštěni ti, kdo brali nejméně. Polepšili si i lidé z oborů jako výroba a rozvod elektřiny, plynu tepla a klimatizovaného vzduchu. Poklesla naopak u oborů souvisejících s nemovitostmi, kulturou, zábavou a rekreací.
Nejvyšší průměrné mzdy se dostávalo v uplynulém období ajťákům, zaměstnancům bank a pojišťoven a před okamžikem zmíněným energetikům, nejméně si naopak v průměru vydělali ti, jež živí ubytování, stravování a pohostinství.
Díky vypočítávané a zveřejňované průměrné mzdě si tak můžeme udělat určitý obrázek o tom, jak u nás žijeme jako celek. Ovšem přeceňovat tento údaj nelze. Protože neukazuje to, jak lidé žijí reálně. Je totiž běžnou skutečností, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. A průměrná mzda nikdy nepředstaví skutečnou životní úroveň. Když se třeba nyní přiznává, že má osmdesát procent zaměstnanců mzdu mezi 15761 Kč a 53850 Kč. Což je v průměru slušné, ale co ti ‚dole‘?