Ať už se rozhodne kdokoliv, že si pořídí cokoliv, jedno je jisté. A sice to, že není-li dotyčný schopen vytvořit si to svými vlastními silami, musí si to pořídit od někoho, kdo mu to může nabídnout, což obvykle vyžaduje nezbytnost za to zaplatit. A když je řeč o placení, toto lze v naprosté většině případů realizovat pouze s využitím finančních prostředků. Platí se tu naprosto automaticky, zatímco nějaký ten výměnný obchod, při kterém se dává něco za něco bez využití peněz, skomírá.

Má-li tedy mít každý to, co potřebuje, neobejde se bez peněz. A peníze v tomto případě fungují obvykle spolehlivě. Ale aby bylo této spolehlivosti dosaženo, musí se za penězi skrývat to, co není pouhým okem viditelné, co je však nezbytné, co odlišuje finanční prostředky od ostatních papírků, kousků kovu či dalších materiálů, jež jsou ve srovnání s nimi bezcenné.

Aby peníze fungovaly, musí mít v první řadě důvěru těch, kdo je mají používat. Člověk prostě musí věřit v to, že za peníze, které získá, dostane adekvátní protislužbu. Že se nebude namáhat, aby je získal a posléze zjistil, že je nikdo neakceptuje a nic za ně nenabídne.

Musí tu tedy být určitá instituce, stát či centrální banka, garantující u peněz jejich hodnotu. Někdo, kdo určí, že to a to jsou peníze, jež musí být všemi segmenty trhu přijímané a jež mají plnit to, co se od peněz očekává.

Ovšem ono nestačí jenom říci, že tak a tak vypadající papírek nebo kovové kolečko znamená takovou a takovou hodnotu. Nejednou je záhodno či přímo nezbytné takovou měnu ovlivňovat, aby plnila své funkce co nejlépe. A tak se například někdy dotiskují peníze, aby jich bylo v oběhu dost, respektive aby se snížila jejich hodnota a dosáhlo se inflace, jež přiměje příliš skoupé lidi k utrácení a tím podpoře obchodování, zatímco jindy se pro změnu uvolňují rezervy, jen aby se příliš slábnoucí měna podpořila a lid v ni neztratil důvěru. A proto by se měli volit politici, kdo jednají rozumně. Protože stačí pár špatných zásahů a z peněz jsou papírky, jež nikdo nechce. A to samozřejmě nikdo normální nechce.