Než se v domácnosti naučíte pracovat s rodinným rozpočtem a budete umět pečlivě rozlišovat nutné a zbytné výdaje, je třeba začít s analýzou rodinných výdajů. Uměli byste říci, kolik vaše domácnost měsíčně utratí? Na takovou otázku umí rodina, která plánuje výdaje, odpovědět poměrně přesně v rozmezí stokorun. Jak se jim to daří? Znají strukturu výdajů.
Náhled na rodinné finance
Prvním krokem je zjistit aktuální stav. Zkuste si po dobu jednoho měsíce zapisovat výdaje nebo lépe, schovávat veškeré účtenky. Na konci měsíce si je pak pečlivě prostudujte a sepište, kolik utrácíte za jídlo, drogerii, oblečení, zábavu. Už teď uvidíte výdaje, které nebyly nutné. Je to jen pár stokorun? Ne. Jsou to tisíce korun měsíčně co vydáme například za cigarety, alkohol, sladkosti nebo polotovary. Přehled vám pomůže určit si do budoucna částku, kterou jste ochotni za nákupy vydat. Tu si rozplánujte do 4 týdnů. Týdenní rozpočet se hlídá vždy mnohem lépe než rozpočet měsíční.
Zbytečné fixní platby
Nyní si prohlédněte pravidelné platby. Některé částky není možné omezit, jiné lze snížit přímo výrazně. Zjistěte si možnosti plateb za pojištění. Nabídky různých pojišťoven se liší i o tisíce korun. Prověřte si, zda můžete získat výhodnější nabídku za pojištění bytu, povinné ručení nebo pojištění domácnosti. Zajímavá částka úspory vás může čekat při změně dodavatele energií. Při nutnosti omezit výdaje výrazně je tu možnost stěhování do bytu s nižším nájemným. Je možné omezit i spotřebu vody nebo elektriky. Pomáhá měsíční zapisování stavu měřidel a hlídání aktuální spotřeby. Také pomáhají moderní spotřebiče s nízkou energetickou náročností nebo nové baterie a sprchy omezující spotřebu vody.
Pár minut
Pravidelně uklízejte skříně a sklep. Oblečení, obuv, doplňky nebo sportovní potřeby nemusíte vyhazovat, můžete je prodat prostřednictvím nejrůznějších bazarů. Musíte se jen zaregistrovat, věc vyfotit a popsat. Nezaberete to mnoho času a získáte zajímavou částku navíc.