DLUHOVÁ SLUŽBA

Možná jste o ní ještě nikdy neslyšeli ale o to zajímavější je, něco se o tomto tématu dozvědět. Jak se to tedy má s dluhovou službou? Jde tedy konkrétně o poměr splátek a příjmů. Ukážeme si pár příkladů v praxi, abychom lépe mohli pochopit tento problém. Splátky vznikají z půjček, které máme, vezmeme nyní v úvahu všechny, které máme, a posléze vezmeme všechny příjmy, které máme, jak ze zaměstnání, tak i ty ostatní, které se nám mohou naskytnout. Bereme tedy v úvahu vždy všechny celkové příjmy a vždy všechny celkové splátky a poté je porovnáváme, proto jde také o poměr těchto dvou veličen.
V příkladu to tedy vypadá následovně:
Výdaje, které má jistá osoba.
Pan Dvořák si půjčil již před lety na své nové auto, které splácí formou leasingu, který činí 500Kč. Má také hypotéku na svůj dům, protože se před lety rozhodl, že půjde z bytu pryč a postaví si svůj vlastní malý dům, tedy musí splácet hypotéku ve výši 7000Kč. Do třetice si ještě vzal velkou televizi letos na Vánoce, aby měl štědrého ježíška a aby udělal radost i jeho bližní v rodině, takže ještě přichází každý měsíc o 1500Kč. Suma sumárum, odchází mu z jeho účtu měsíčně splátky ve výši 9000 korun.
Nyní se podíváme na jeho příjmy. Chodí denně do zaměstnání, takže pobírá měsíční mzdu ve výši 18000Kč. Dalším jeho příjmem je práce na živnost, kterou vykonává, když má chvíli volného času, tedy občas odpoledne, když není v zaměstnání a je nějaká ta práce. Přijde si tak na dalších 10000Kč za měsíc. Dohromady mu tedy jeho příjmy dávají 28000Kč.
Nyní porovnáme tyto dvě cifry, abychom dostali právě již zmíněný poměr, který je výslednou částkou a tedy dluhovou službou. Výpočet je následující 9000Kč : 28000Kč = 32%. Tato cifra nám určuje jaká je dluhová služba pana Dvořáka, který má jisté příjmy a nějaké výdaje za měsíc. Jednoduše si tak vypočítáte i svou dluhovou službu, pokud budete chtít. Stačí vzít veškeré vaše příjmy, které máte. Tedy mzdu, která bývá hlavní, ale i všechny ostatní, jakým může být brigáda, práce na živnost, mimo hlavní pracovní poměr, ale i pronájem bytu, příjmy z cenných papírů a ostatní. A samozřejmě také nesmíme zapomenout na výdaje, které snad všichni známe, a jsou zcela typické. Jde o půjčky, tedy hypotéky, spotřebitelské úvěry, leasingy a ostatní. Porovnáním těchto dvou veličin dostanete dluhovou službu.

Informace se týkají jen úvěrů, které nejsou spotřebitelské úvěry ve smyslu zákona 257/2016, sb. o spotřebitelském úvěru.

dluhová služba